Schließen

Žijeme udržitelněji s biobavlnou

Férově k člověku i přírodě

Kvůli intenzivnímu pěstování, klimatickým změnám a velké poptávce jsou nároky na produkci bavlny uspokojovány čím dál obtížněji.
Proto do mnoha našich textilních výrobků používáme biobavlnu – abychom podporovali její férové a ekologicky přijatelné pěstování.

Při ekologické produkci bavlny se nepoužívají žádné pesticidy ani chemická hnojiva, nýbrž pouze přírodní formy hnojení a boje proti škůdcům.

V čem může být biobavlna lepší?

 

Například v ochraně přírody.

Ekologická produkce bavlny chrání přírodu, šetří klima a stará se o to, aby se celá rodina cítila co nejlépe. Naše produkty s příměsí biobavlny snadno poznáte podle údajů o materiálu: označení "OCS 100" je zárukou toho, že výrobek obsahuje minimálně 95 % biobavlny, označení "OCS Blended" garantuje obsah biobavlny vyšší než 50%.

Dokáže tričko šetřit vodu?

S biobavlnou ano! Při produkci biobavlny se používají výhradně přírodní hnojiva a přípravky na ochranu rostlin. Tím se zachovává úrodnost půdy, chrání zdraví lidí, ale také šetří voda – v přepočtu celých 434 litrů na jedno tričko! V současné době již 86 % bavlny použité pro naše textilie pochází z udržitelných zdrojů. Díky tomu ročně v přepočtu ušetříme přes 198 milionů koupacích van plných vody.

Je to dost? Rozhodně je to velký krok správným směrem. My ale chceme dosáhnout ještě dál – myslíme na příjmy a pracovní podmínky farmářů i okolní přírodu.

Je GOTS totéž co Bio?

Global Organic Textile Standard, zkráceně GOTS, je dokonce ještě více: produkty certifikované podle standardu GOTS stejně jako ty s označením bio obsahují bavlnu z ekologické produkce. Kromě toho se v celém jejich výrobním procesu dbá na dodržování přísných ekologických i sociálních kritérií. Jedním z nich je třeba to, že se vaše oděvy vyrábějí bez nebezpečných chemikálií a dalších kritických složek. Ostatně značná část našeho ložního prádla, prostěradel, ručníků a dětského oblečení z bavlny se certifikátem GOTS pyšní již dnes.

Je to dost? Certifikace GOTS je ohromným posunem vpřed. Přesto se kromě toho zasazujeme o zaručení stálých platů, jež zajistí pracovníkům v textilním průmyslu plnohodnotnou existenci, a rovněž dohlížíme na pečlivé dodržování kritérií GOTS ve všech fázích výroby.
Udržitelnost v Tchibo

4 fakta o biobavlně

198 milionů

naplněných koupacích van* odpovídá množství vody, kterou Tchibo dokázalo jen v roce 2018 ušetřit používáním biobavlny.
*Základ pro výpočet: jedna koupací vana o objemu 150 litrů vody

Třetí největší prodejce

výrobků z biobavlny na světě. Pro nás v Tchibo je to potvrzení, že jsme se vydali správným směrem, a zároveň pobídka, abychom po této cestě důsledně kráčeli dál.
Zdroj: textileexchange.org

434 litrů

vody průměrně ušetří Tchibo při výrobě jednoho trička s biobavlnou.
Zdroj: aboutorganiccotton.org

86%

bavlny zakoupené pro Tchibo v roce 2018 pocházelo již z udržitelné produkce.

Tak trochu jiné prádlo