LYŽOVÁNÍ: HURÁ NA SJEZDOVKU!

Od pusy stoupá pára, tváře hoří, bíle se třpytící krajina se míhá vpravo i nalevo – jízda na lyžích, snowboardu nebo běžkách je prostě nenapodobitelný zážitek. Mnoho příznivců zimních sportů si každoroční lyžařskou dovolenou prostě nemůže odepřít. Všem ostatním musíme poradit: Vyzkoušet si to se vyplatí!

TŘI DOBRÉ DŮVODY, PROČ LYŽOVAT

Při lyžování budete šťastní

Při lyžování budete šťastní

Pohyb na čerstvém zimním vzduchu se už sám o sobě postará o to, že tělo vylučuje hormony štěstí. Vědci navíc přišli na to, že lyžaři neobyčejně často prožívají takzvaný flow: Kdo se totiž zcela soustředí na sjezd, který má před sebou, prožívá specifický pocit lehkosti, kdy je vše ostatní nepodstatné.
Lyžování je zdravé

Lyžování je zdravé

Navzdory případným obavám: Se správnou přípravou a vhodným vybavením není lyžování nebezpečné, ale dokonce velmi zdravé a udržuje tělo v kondici. Posilován je především kardiovaskulární systém, zrychluje se látková výměna. Navíc dochází ke zlepšování rovnováhy a koordinace.
Zážitek pro rodinu

Zážitek pro rodinu

To, že je lyžařská dovolená tak oblíbená, souvisí také s tím, že si ji může užívat celá rodina společně. Před působivou sněhovou kulisou a daleko od každodenního stresu si mohou velcí i malí užívat při lyžování zábavu. V mnoha lyžařských areálech zaměřených na rodinné lyžování se i pro ty nejmenší nabízejí speciální dětské kurzy pro začátečníky.

- RÁDCE -
Osvědčený tip na lyžařské oblečení: „Cibulový princip“

Speciálně při zimním sportování venku je správné oblečení velmi důležité. A při lyžování představuje třeba speciální výzvu to, jak být vhodně oblečení, jak když čekáme na vlek, tak když celí zpocení sjíždíme z kopce dolů. Pro tyto situace se osvědčil „cibulový princip“: Díky několika vrstvám nošeným přes sebe se dá oblečení přizpůsobit přesně podle aktuálních potřeb.

První vrstva: Funkční prádlo regulující teplotu

Nejspodnější vrstva odpovídá za vyrovnávání teplot: Musí zajistit, aby se tělo v teple nepřehřívalo a v zimě neprochladlo. Vhodné je proto funkční spodní prádlo z umělých vláken, jako je polyester nebo polyamid. Takové prádlo odvádí tělesnou vlhkost pryč od těla k další vrstvě oblečení. Toto výborně funguje, když prádlo co nejlépe přiléhá k pokožce. Aby přitom neškrábalo nebo nedřelo, doporučujeme ploché švy nebo dokonce bezešvé zpracování.

Druhá vrstva: Fleecové oblečení udržující teplo

Hlavním úkolem prostřední vrstvy je tepelná izolace. Tato vrstva navíc musí převádět vlhkost z nejspodnější vrstva do vnější vrstvy, aniž by ji přitom sama zadržovala. Nevhodné je proto, i přes svou hřejivost a vynikající prodyšnost, oblečení z bavlny. Toto přírodní vlákno je totiž velmi savé a pomalu schne. Naopak jako střední vrstva udržující teplo je ideální oblečení z prodyšného, rychle schnoucího fleecu. Nohy mohou být zahřívány třeba i prodyšnými termokalhotami.

Třetí vrstva: Větruvzdorné a nepromokavé bundy a kalhoty

Při lyžování se musí tělo dobře chránit před ledovým větrem a před sněhem. Za to odpovídá vnější vrstva: Zabraňuje, aby do oděvu vnikal chladný vzduch a vlhkost. Jde tedy vlastně o ochranu proti nepříznivému počasí. Zatímco ale musí na jedné straně zvnějšku chránit před větrem a vlhkem, na straně druhé musí zevnitř zabraňovat zadržování tepla v oděvu – musí být tedy zároveň prodyšná. To vše umí zajistit lyžařské kalhoty a bundy z funkčních materiálů, třeba se speciální impregnací.

JAKÉ MATERIÁLY SE HODÍ NA LYŽAŘSKÉ SPODNÍ PRÁDLO?

Pro každodenní nošení je často první volbou spodní prádlo z bavlny, protože je nekomplikované a snadno se udržuje. Při zimních sportech má ovšem bavlněné spodní prádlo zcela rozhodující nevýhody: Pokud se třeba při sjezdu zpotíme, bavlna vlhkost zcela absorbuje a přilepí se na tělo. Jakmile se pak přestaneme hýbat, vlhké prádlo velmi rychle vychladne. Na lyžování se proto lépe hodí jiné materiály.

Příjemně teplá a měkká: Vlna merino

Vlna má obecně vynikající hřejivost. Vlna merino je velmi kvalitním druhem vlny. Je neobyčejně jemná, takže neškrábe a příjemně lehoučce leží na pokožce. Navíc je známá tím, že neobyčejně dobře neutralizuje pachy, proto i po několikadenním nošení stále ještě příjemně voní. Vlna merino zajišťuje vyrovnané tělesné klima tím, že rychle odvádí tělesnou vlhkost a udržuje tělesné teplo. Má také vynikající prodyšnost.

Optimálně regulované tělesné teplo díky funkčním vláknům

Umělá vlákna mohou být dneska vyrobena tak, aby jejich vlastnosti přesně odpovídaly příslušným požadavkům: Při lyžování musí funkční prádlo mimo jiné zajistit, aby se tělo ani při střídání aktivních fází a přestávek nepřehřívalo ani neprochladlo.

Aktuální trendy v oblasti lyžařského oblečení

Třebaže je funkčnost a bezpečnost u lyžařského oblečení největší výzvou, neznamená to, že by zároveň nemělo také dobře vypadat. Naopak: Ve výrazně zářivých barvách a s rafinovanými střihy se třeba lehké dámské bundy stejně jako hřejivé doplňky dají bez problémů nosit i ve všední den.
Zrcadlové brýle

Zrcadlové brýle

Lyžařské brýle chrání oči při lyžování před zvířeným sněhem a UV zářením. Důrazně doporučit můžeme zrcadlové brýle s červeno-oranžovými nebo modravými skly. Ve špatném počasí se v těchto brýlích dají na sjezdovce rozeznat i menší nerovnosti.
Barevné doplňky a oblečení

Barevné doplňky a oblečení

Ať už podle poslední módy, s nápadnými potisky nebo spíš sportovně tón v tónu: Z lyžařského oblečení jsou bundy a kalhoty ve svěžích, výrazných a svítivých barvách nejzábavnější. Jednodušší modely se dají oživit doplňky, třeba helmami nebo šátky v zářivých barvách.
Ultra lehké bundy a hřejivé sukně

Ultra lehké bundy a hřejivé sukně

Moderní péřové bundy přesvědčí extrémní lehkostí a vynikajícími termoizolačními vlastnostmi. Hřejivá sukně vícevrstvý outfit skvěle doplní, protože se dá podle potřeby rychle obléknout a zase svléknout. Tepelná izolace je u péřového oblečení zajišťována s využitím vzduchu. Při uložení pak bunda zabere jen minimum místa.
Ein passender Skihelm ist wichtig!

„Safety First“: Dbejte na svou bezpečnost!

Nezáleží na tom, zda lyžujete pravidelně nebo jste absolutní začátečníci: k bezpečné lyžařské výbavě ochranná helma jednoduše patří. V některých zemích, třeba v Rakousku, je helma při lyžování pro děti přímo předepsána zákonem. Ale helmu by měli nosit i dospělí. Ochrání hlavu před nebezpečným zraněním při pádu nebo srážce a také ji udržuje v teple. Moderní helmy přesvědčí nejen lehoučkým zpracováním a komfortností, ale také módním designem.

Zimní sportování: Optimální outfit na sjezdovku!

Od prodyšného spodního termoprádla po hřejivou lyžařskou bundu: Perfektní výbavu najdete nyní na tchibo.cz!
 
 
 
 
Bohužel vyprodáno
  • Kukla Performance
Je prodyšná, dobře odvádí vlhkost a rychle schne
149
99
Bohužel vyprodáno
  • Sada gelových polštářků na holeně
Pomáhají chránit proti puchýřům a otlakům – ideální do těsných nebo tlačících lyžařských bot, bruslí, kolečkových inline bruslí apod.
299
249
 
 
 
 
Lyžařská bunda

Lyžařská bunda

1 790 Kč 1 490 Kč
Lyžařské kalhoty

Lyžařské kalhoty

1 290 Kč 1 099 Kč Quickshop
 
K dostání v těchto variantách:
 
High-tech lyžařská bunda

High-tech lyžařská bunda

3 490 Kč 2 990 Kč
High-tech lyžařské kalhoty

High-tech lyžařské kalhoty

1 790 Kč 1 490 Kč