Srovnání kávovarů:
Který je ten správný?

Výběr kávových specialit je obrovský, počínaje od klasické překapávané kávy přes cappuccino až po zvláštní kreace jako flat white.

Stejně rozmanitá jako nabídka kávy je v současné době také výběr kávovarů. Který přístroj se přitom hodí konkrétnímu člověku, závisí na mnoha faktorech – na tom, jakou kávu má rád nebo kolik kávy vypije a kolik času chce přípravě kávy věnovat. Představíme Vám nejdůležitější typy kávovarů a vysvětlíme Vám, co jednotlivé přístroje umí a na přípravu jaké kávy se hodí.

Tři otázky při výběru vhodného kávovaru

Kolik kávy pijete?

Kolik kávy pijete?

Podle toho, zda vypijete hodně kávy nebo zda si jen tu a tam dáte jeden šálek, dává smysl volit různé přístroje. Některé kávovary jsou schopné připravit několik šálků kávy najednou, jiné se spíše specializují na jednotlivé porce. Při výběru toho správného kávovaru tedy vezměte v úvahu, kolik kávy budete chtít připravovat.
Jakou kávu pijete?

Jakou kávu pijete?

Své oblíbené kávě jste už před lety přislíbili věrnost, nebo rádi střídáte překapávanou kávu a espresso? To, jaký druh kávy pijete nejraději, má naprosto zásadní vliv na to, jaký kávovar zvolíte. Protože ne s každým kávovarem jste schopni připravit všechny druhy kávy nebo mezi jednotlivými druhy rychle a flexibilně přepínat.
Kolik peněz chcete investovat?

Kolik peněz chcete investovat?

Mezi jednotlivými druhy kávovarů jsou zásadní cenové rozdíly. Měli byste si proto položit otázku, kolik peněz chcete do kávovaru investovat a na kolik si nejrůznějších funkcí kávovaru ceníte. A rozhodující je nejen cena kávovaru, ale také průběžné náklady na jeho provoz.

Funkce, výhody, ceny: Srovnání kávovarů

Kapslové kávovary
Kapslové kávovary

Co je to kapslový kávovar?
Kapslový kávovar připravuje různé druhy kávy a kávové speciality rychle a pouhým stisknutím tlačítka. Princip je absolutně jednoduchý: Do příslušné přihrádky se vloží kapsle s kávou, z integrovaného zásobníku na vodu se pak zahřívá množství vody potřebné na přípravu daného druhu kávy a voda je pak pod tlakem presována kávovou kapslí. Čerstvě spařenou kávu si tak můžete vychutnat asi po uplynutí jedné minuty. Nicméně k tomu je třeba připočíst fázi zahřívání, která nastává hned po zapnutí přístroje. Kromě pouhé přípravy kávy disponuje řada kapslových kávovarů v současné době také tryskou k napěňování mléka nebo zásobníkem na mléko, díky nimž je i příprava kávových specialit obsahujících mléko neobyčejně jednoduchá.

Jaké jsou výhody kapslového kávovaru?
S kapslovým kávovarem mají milovníci kávy na výběr z relativně široké škály druhů kávy – od překapávané kávy přes caffè crema až po espresso nebo cappuccino – a mohou si tak kávu volit podle nálady nebo zkoušet nové druhy. V kapslích je díky vakuu káva uchovávána zaručeně maximálně čerstvá.

Kolik kapslový kávovar stojí?
Cenově jsou mezi kapslovými kávovary značné rozdíly. Ceny těchto kávovarů se pohybují od 1 499 Kč za základní modely.
Plně automatické kávovary
Plně automatické kávovary

Co plně automatický kávovar umí?
Plně automatické kávovary připraví jednotlivé šálky kávy stisknutím tlačítka a jedná se přitom o absolutní multitalenty. Před každým spařením kávovar namele potřebné množství zrnkové kávy a podle zvoleného nápoje pak namletou kávu spaří pod optimálním tlakem horkou vodou. Volíte-li kávovou specialitu, řada plně automatických kávovarů pak z integrovaného nebo externího zásobníku zahřeje mléko, napění ho a přidá rovnou do kávy. Individuální nastavení také umožňují přizpůsobit nápoj osobním preferencím - od hrubosti mleté kávy přes tlak vody až po konzistenci mléčné pěny.

Jaké jsou výhody a nevýhody plně automatického kávovaru?
Do plně automatických kávovarů se nejlépe hodí zrnková káva na espresso nebo caffè crema. Díky přímému mletí kávových zrnek před každým spařením je káva z plně automatického přístroje vždy velmi čerstvá a aromatická, protože vedle vakuového balení je zárukou nejlepší ochrany čerstvosti kávy stále ještě právě její uchovávání v podobě celých zrnek. Nicméně vždy jste přitom vázáni na ten druh zrnkové kávy, kterým je plně automatický kávovar zrovna naplněn. Je celkem náročné zrnkovou kávu mezi přípravou jednotlivých šálků měnit, pokud chcete například vyzkoušet nový druh. Tento typ kávovarů navíc vyžaduje intenzivní údržbu a čištění, a to i přes integrovanou funkci samočištění. Pravidelné čištění vyžaduje právě zásobník na mléko a příslušné hadičky a trysky.

Kolik plně automatický kávovar stojí?
Pokud jde o pořizovací cenu, plně automatické kávovary jsou ze všech kávovarů spolu s pákovými kávovary ty nejdražší. Už za základní modely musíte zaplatit zhruba 4 000 Kč, ceny špičkových modelů dosahují také až 70 000 Kč.
Překapávač
Překapávač

Co překapávač umí?
Pouze v překapávači se dá ale najednou spařit několik šálků kávy najednou – podle objemu konvice až 12 šálků na jediné spaření. Překapávač je tak ideální na přípravu většího množství kávy pro více osob.

Jaké má překapávač výhody?
V překapávači se dá připravovat nápoj z jakékoli mleté kávy. Nejste tedy omezeni na žádný druh kávy. Protože ale přístroj nepracuje s žádným tlakem, káva jako espresso nebo caffè crema, pro jejichž přípravu je potřeba vysoký tlak, nechutná z překapávače tak aromaticky jako například z pákového nebo plně automatického kávovaru. Možné není ani individuální nastavení. Naopak čištění tohoto přístroje je relativně jednoduché, protože nepracuje s kazícími se tekutinami, jako je mléko. Většinu součástí je možné mýt nekomplikovaně v ruce nebo v myčce nádobí. Příprava kávy ale nějakou chvilku trvá, protože většinou se v překapávači připravuje větší množství kávy a protečení vody mletou kávou zabere určitý čas.

Kolik překapávač stojí?
Z hlediska pořizovacích nákladů překapávač své konkurenty, jako je plně automatický nebo kapslový kávovar, jasně poráží. Překapávač se dá v obchodě koupit už za 400 Kč. K nákladům na jeden šálek je třeba připočítat spotřebu papírových filtrů.
Pákový kávovar
Pákový kávovar

Co je to pákový kávovar?
Pákový kávovar najdete hlavně v kavárnách, ale stále oblíbenější jsou i v soukromých domácnostech, protože si v něm připravíte espresso profesionální kvality. I v pákovém kávovaru připravujete kávu po šálcích.

Jaké má pákový kávovar výhody a nevýhody?
Páka, které tento kávovar vděčí za svůj název, je odnímatelná součást, která se plní mletou kávou. Do páky se dává pokud možno čerstvě umletá káva, která se stlačuje nástrojem nazývaným pěchovadlo nebo také tamper. Následně se páka upne do kávovaru na určené místo. Pod tlakem – ideálně 9 barů – je kávou v páce nakonec protlačena horká voda, ta jako espresso nebo caffè crema vytéká přímo do šálku postaveného pod pákou. Mnoho pákových kávovarů disponuje navíc tryskou k napěňování mléka.

Při přípravě kávy je možné ovlivnit řadu faktorů, které jsou určující pro konečný výsledek: od hrubosti namleté kávy přes její množství až po dobu spařování. Díky tomu je možné jednotlivé kroky vyladit optimálně pro daný druh kávy a dosahovat tak lepších výsledků než třeba s plně automatickými kávovary. To vše ale zároveň předpokládá určité odborné znalosti, chuť experimentovat a trochu cviku. Abyste mohli vykouzlit perfektní espresso nebo caffè crema, je dobré si pořídit mlýnek na kávu. S ním můžete kávová zrnka čerstvě namlít vždy těsně před přípravou kávy.

Kolik pákový kávovar stojí?
Výhodné modely do domácností jsou k dostání zhruba od 2 000 Kč.
Kávovary na filtry s dávkou kávy
Kávovary na filtry s dávkou kávy

Jaké má tento kávovar výhody a nevýhody?
Filtry s dávkou kávy jsou celé kompostovatelné, což je z ekologického hlediska výhodou oproti kávovým kapslím. Nicméně káva ve filtrech je neustále vystavena vzduchu, čímž se zkracuje její trvanlivost a může tím trpět také její chuť. Na rozdíl od kapslových kávovarů nejste ale při používání filtrů s dávkou kávy vázáni na určitou značku, protože filtry od různých výrobců se dají používat do všech kávovarů používajících filtry. Kávovary na filtry s dávkou kávy se dají také relativně snadno čistit. Většinou stačí pouze pustit kávovar naprázdno bez filtru. Jakmile je ale kávovar vybaven napěňovačem mléka, je i zde potřeba intenzivní a pravidelné čištění. Individuální nastavení je u těchto kávovarů k dispozici jen zřídka.

Co kávovary na filtry s dávkou kávy umí?
Také kávovary na filtry s dávkou kávy fungují stejně jako kapslové kávovary na principu jednotlivých porcí. Kulaté, ploché filtry z filtračního papíru obsahují vždy jednu dávku mleté kávy, zhruba 7 g. Obsluha kávovaru na filtry s dávkou kávy je podobně jednoduchá jako u kapslových kávovarů. Filtr se vloží na určené místo a po stisknutí tlačítka kávovar načerpá vodu, která byla předtím v zahřívací komoře uvedena k varu a filtrem protéká přímo do šálku. Najednou se dají připravit maximálně dva šálky. V současné době jsou některé kávovary na filtry s dávkou kávy vybaveny dalšími funkcemi, třeba napěňovačem mléka, což škálu připravovaných druků kávy rozšiřuje.

Filtry s dávkou kávy jsou celé kompostovatelné, což je z ekologického hlediska výhodou oproti kávovým kapslím. Nicméně káva ve filtrech je neustále vystavena vzduchu, čímž se zkracuje její trvanlivost a může tím trpět také její chuť. Na rozdíl od kapslových kávovarů nejste ale při používání filtrů s dávkou kávy vázáni na určitou značku, protože filtry od různých výrobců se dají používat do všech kávovarů používajících filtry. Kávovary na filtry s dávkou kávy se dají také relativně snadno čistit. Většinou stačí pouze pustit kávovar naprázdno bez filtru. Jakmile je ale kávovar vybaven napěňovačem mléka, je i zde potřeba intenzivní a pravidelné čištění. Individuální nastavení je u těchto kávovarů k dispozici jen zřídka.

Kolik tento kávovar stojí?
Pořizovací cena kávovarů na pady se pohybuje lehce pod cenami základních modelů kapslových kávovarů. Můžete je pořídit už zhruba od 1 600 Kč.

Alternativy ke kávovarům

Dobrou kávu je možné připravit nejen s kávovarem, ale i ruční přípravou mohou znalci kávy dospět k nádherně vonícím výsledkům. Stlačováním, zaléváním nebo vařením – představujeme Vám tři nejznámější alternativy.
French press
French press

Klasickým způsobem přípravy kávy je příprava v konvičce french press. Jedná se o skleněnou konvičku s integrovaným stlačovacím sítkem. Zvolené množství mleté kávy se do konvičky dá spolu s uvařenou vodou. Stlačovací sítko je spojené s víčkem a po uplynutí doby, po kterou chceme nechat kávu spařovat, se stlačí dolů. Kávová sedlina se tak shromáždí na dně konvičky a čerstvě spařenou kávu si tak vychutnáváte bez sedliny. Kromě kávové sedliny nevzniká při této přípravě žádný odpad, což z konvičky french press dělá ekologickou alternativu ke kávovarům. Nevýhoda: Při přípravě espressa nebo caffè crema musí french press dobře těsnit.
Konvička na přípravu espressa
Konvička na přípravu espressa

Konvička na přípravu espressa je dobrou alternativou, která Vám umožní čerstvé a silné espresso připravovat přímo na sporáku. V Itálii se tato nádoba nazývá také caffettiera nebo moka konvička. Nejznámější konvičkou na přípravu espressa je určitě osmiúhelný model, který se dá koupit v různých velikostech pro přípravu kávy v různých množstvích. I při použití této konvičky nevzniká kromě kávové sedliny žádný další odpad. Hodí se hlavně na přípravu silné kávy, protože množství mleté kávy nelze variovat. Integrovaný kovový filtr je totiž třeba naplnit mletou kávou až po okraj. Ovlivnit není možné ani množství vody, protože konvička se musí vždy naplnit až k určené značce.
Ruční filtr
Ruční filtr

Malým výletem do minulosti je spařování kávy v ručním filtru. V prodeji jsou ruční filtry například z plastu nebo porcelánu a podle materiálu se dají koupit už za pár desítek korun. Překapávanou kávu tak můžete úplně jednoduše připravovat po jednotlivých šálcích, ale i ve větším množství, což ovšem vyžaduje trochu trpělivosti. Stejně jako do překapávače se i do ručního filtru vkládá papírový filtr, do kterého sedává namletá káva. Do kávového filtru se pak lije horká voda tak dlouho, dokud nejsou šálek nebo konvice naplněné. Do ručního filtru se stejně jako do konvičky french press hodí káva namletá nahrubo.

Objevte kávovary na tchibo.cz

 
 
 
 
 • Plnoautomatický kávovar Esperto Caffè, antracitový + 1kg kávy Barista pro držitele TchiboCard*
 • Plnoautomatický kávovar Tchibo Esperto Caffè, Dark Green + 1kg kávy Barista pro držitele TchiboCard*
 • Plnoautomatický kávovar Esperto Caffè, stříbrný + 1kg kávy Barista pro držitele TchiboCard*
Plnoautomatický kávovar od Tchibo – předem dokonale nastavený pro kávy Tchibo
6 999
Náhled
 • Cafissimo easy, RED
 • Cafissimo easy, PETROL
 • Cafissimo easy, WHITE
 • Cafissimo easy, GREY
 • Cafissimo easy, BLACK
Perfektní požitek z kávy v pohodlí domova – easy!
1 599
999
Náhled
Již brzy opět skladem
Ke koupi kávovarů Cafissimo DOPRAVA ZDARMA
2 299
 • Cafissimo PICCO Sand Beach
 • Cafissimo PURE White
 • Cafissimo PURE Black
 • Cafissimo PURE Red
Ke koupi kávovarů Cafissimo DOPRAVA ZDARMA
2 299
Náhled
 
Kávový filtr z kvalitní glazované keramiky
od199
Náhled