Schließen
Tipy pro úspěšný začátek školního roku

Dobře vybaveni:
Tipy pro úspěšný začátek školního roku

Začátek školy je pro děti něčím výjimečným. Od nynějška patří malí mezi velké a dlouho před prvním školním dnem stoupá vzrušení z budoucích výzev. Ovšem i u rodičů vzbuzuje začátek školy otázky: Na čem záleží, aby vaše dítě zvládlo školu zdravě, bezpečně a něco se naučilo? Dobrá příprava je teď důležitá. Tak můžete své dítě na školní docházku nejlépe vyzbrojit. Ukážeme Vám, co je skutečně důležité.

Vhodná školní brašna

Hmotnost školní brašny
Do školní brašny patří hodně důležitých věcí. Proto by měla být brašna co nejlehčí, aby vůbec nedošlo k bolestem zad. Doporučení na nejvyšší hmotnost brašny sahají od deseti procent celkové hmotnosti Vašeho dítěte až po jednu třetinu. Důležitější než maximální hranice je ale Váš osobní úsudek: Cítí se Vaše dítě s brašnou dobře? Může se s ní dobře pohybovat?

Pohodlné nezbytnosti
K nezbytným součástem školní brašny patří v každém případě polstrované ramenní popruhy s minimální šířkou 40 mm. Odlehčují páteř. Proto musí nosné popruhy sedět tak pevně, aby školní brašna přiléhala k lopatkám. Pouze tak je hmotnost ideálně rozložena.

Správný obsah

Také chytré balení chrání zádové svalstvo. Těžké a velké knihy patří dozadu k zadní stěně brašny, lehčí věci jako penál dopředu. Obecně platí: Noste pouze ty věci, které daný den opravdu potřebujete! Dbejte proto na to, aby v brašně panoval pořádek. Během základní školní docházky je zcela dostačující objem školní brašny 14 až 15 litrů. Výhoda těchto kompaktních modelů: Podporují efektivní balení. Tak si Vaše dítě udrží lepší přehled o svých materiálech.

Potřeby do školní brašny

Dalším pomocníkem pro udržení pořádku a užitečnou potřebou do školní brašny je penál: tužky, gumy, pastelky, ořezávátka, pera, náhradní náplně, pravítko a kružítko jsou zde vždy řádně uloženy. Stejně tak je v brašně důležitá: dóza na svačinu. Zdravá svačina podporuje soustředění a výkonnost ve škole. Vedle brašny je někdy nutná také další sportovní taška. Často jsou k dostání vhodné tašky na cvičení v designu školní brašny. Vedle působivého vzhledu, který se líbí i Vašemu potomkovi, by měla taška nabídnout dostatek místa pro sportovní oblečení a obuv.

Bezpečná cesta do školy

Cestu do školy si nacvičte: Především pro ty nejmladší školáky je každodenní cesta do školy výzvou. I jen kvůli nízké tělesné výšce vnímají děti dopravní prostor jinak. Tak Váš školák například nemusí vidět přes zaparkovaná auta. Navíc může být sám snadno přehlédnut. Nicméně cvičení dělá mistra. Několikrát si s dítětem cestu před začátkem školy projděte, instruujte je a jemně opravujte, pokud to bude nutné. Vám i Vašemu dítěti může pomoct, pokud již ve škole mají plán cesty do školy. Zeptejte se! Získáte informace o nebezpečných místech v nejbližším okolí školy. Pozor: Musí být stále aktuální.

Zvládněte cestu do školy ve skupině

A protože se učení nejlépe daří, když si to sami vyzkoušíte: Podpořte školní skupiny čtyř nebo pěti dětí, aby zvládly cestu do školy společně. Jeden rodič je může doprovázet.

Výhoda: Děti se vzájemně upozorní na správné chování. Také jevždy po ruce někdo, kdo může v případě nutnosti dojít pro pomoc. Rovněž mobilní telefon s uloženým číslem rodičů poskytne pocit bezpečí a můžete tak dítěti kdykoli poradit a pomoci.

Pomůcky pro lepší viditelnost

I přes všechno nacvičování: Pro mnoho dětí bude ze začátku ještě těžké se delší dobu soustředit. Tak se může stát, že Vaše dítě nebude na cestě do školy pozorné. Auta a další účastníky silničního provozu tak může rychle pustit ze zřetele. Aby Vaše dítě bylo zvláště v takových situacích lépe viditelné pro ostatní účastníky silničního provozu, jsou reflexní prvky na oblečení a brašně nepostradatelné.

Kvalitní školní brašny již často disponují reflexními pásky. Reflexní prvky mohou být na bundu nebo kalhoty upevněny pomocí zavíracího špendlíku nebo šňůrky. Navíc je pro prvňáčky k dostání i oblečení, které je vybaveno reflexními proužky. Tchibo nabízí pro Vaše školáky také světlo na tkaničky: LED světlo na tkaničky na baterky se rozsvítí při každém pohyb nohou. Hodí se na všechny běžné zavazovací boty a jednoduše se upevní na tkaničky.

Kontrolní seznam pro rodiče:
Co potřebuje mé dítě do školy?

Abyste měli všechny nezbytné pomůcky před začátkem školního roku, musíte Vy jako rodiče něco udělat. Při tom je důležité udržet si přehled a s rozvahou vybrat pomůcky a předměty. Ale co Vaše dítě opravdu potřebuje pro úspěšný start školní docházky? Na prvním místě: Školní brašna patří k základní výbavě. Stejně tak důležité je i to, co přijde do ní.
Většina škol má zcela konkrétní představy o tom, se kterými pomůckami se bude ve vyučování pracovat. Liší se nejen u otázky "čtverečkované nebo linkované sešity?". Informujte se proto včas ve škole Vašeho dítěte, jaké vybavení je potřeba. Také pro domácí úkoly doma byste si měli obstarat pár důležitých věcí. Náš kontrolní seznam Vám dá přehled o nejdůležitějších pomůckách, které Vaše dítě do školy potřebuje.

Do školy

 • Dobře sedící školní brašna
 • Penál s příslušenstvím (pastelky, tužky, ořezávátko, guma, plnicí pero, pravítko, geometrický trojúhelník)
 • Psací sešity
 • Krabička na svačinu
 • Lahev na pití
 • Taška na cvičení
 • Sportovní oblečení
 • Sportovní obuv

Na cestu do školy

 • Reflexní prvky na oblečení
 • Mobilní telefon pro případy nouze
 • Deštník

Na doma

 • Psací stůl vhodný pro děti
 • Ergonomická židle k psacímu stolu
 • Jasně svítící lampa na psací stůl

Optimální podmínky pro učení doma

Domácí úkoly bez stresu
Domácí úkoly patří ke školní docházce. I tak jsou úkoly a opakování u většiny dětí dřív nebo později neoblíbené. Jaké dítě by se do nich pouštělo s nadšením? Domácí úkoly ale nemusí způsobovat stres. Když si vezmete k srdci několik jednoduchých věcí, můžete Vašemu dítěti vytvořit ideální podmínky pro učení. Tak se vrátí i radost z úkolů.

Vhodný psací stůl
Velmi důležité je klidné a uvolněné prostředí. Vlastní psací stůl v dětském pokoji je pro domácí úkoly proto zcela nezbytný. Ideální jsou výškově nastavitelné modely, které rostou spolu s Vaším dítětem. Díky psacímu stolu se sklápěcí deskou bude navíc Vaše dítě u úkolů vždy sedět vzpřímeně. Když píše, je ideální úhel sklonu 15 stupňů, když čte tak 30 stupňů.

Správná židle k psacímu stolu
Pro výběr vhodné židle k psacímu stolu platí: Nohy Vašeho dítěte se musí dotýkat podlahy. Ergonomické otočné židle pro děti jsou to pravé: Vedle výšky sedáku lze často nastavit také hloubku sedáku. A když Vaše dítě pohodlně sedí, posadí se raději k psacímu stolu i kvůli domácím úkolům. Pohyblivý sedák pomáhá Vašemu dítěti navíc prožít své přirozené nutkání k pohybu.

Další pomůcky pro příjemnou atmosféru při učení:
Dalším důležitým kritériem pro podpůrnou atmosféru při učení je dostatečné osvětlení. Denní světlo je přitom samozřejmě nepřekonatelné. Pokud ale psací stůl nemůže stát pod oknem nebo je v zimě jednoduše příliš tma, zajistí jasné světlo LED lampa na svorku.
Důležitý je také pořádek na psacím stole. Tak se může Vaše dítě lépe soustředit: Díky stojanu na tužky jsou tužky, nůžky, pravítko a spol. připraveny k použití a rychle znovu na svém místě. O nutný přehled se postará rozvrh hodin, který lze upevnit nad psací stůl nebo vedle něj.

S těmito pomocníky bude škola bavit:

    
Bohužel vyprodáno
 • Dětský psací stůl s nastavitelnou výškou
Úložný prostor v desce stolu s otvorem na kabel na spodní straně
5 990
 • Bluzon
 • Bluzon
 • Bluzon
 • Bluzon
Odpuzuje vodu a nečistotu díky ekologicky šetrné impregnaci ecorepel®
699
od499
Náhled
Bohužel vyprodáno
 • Džínová košile
Čistá bavlna příjemná na tělo
549
449
Bohužel vyprodáno
 • Dózy na svačinu, 3 ks
Se zaklapovacím uzávěrem – snadné otvírání, bezpečné uzavření
149
    
Bohužel vyprodáno
 • Triko s oboustrannými pajetkami
1 triko – 2 vzhledy: přejetím ruky přes pajetky se motiv změní
349
199
 • Sukně
Čistá bavlna příjemná na tělo
399
199
Náhled
Bohužel vyprodáno
 • Kalhoty chino
Perfektně padnou díky posuvným páskům v pase
599
499

Na tchibo.cz

Dětský pokoj

Nábytek, ložní prádlo a více pro děti naleznete v naší kategorii Dětský pokoj.

Ke kategorii Dětský pokoj

Móda pro děti

Skvělou módu pro velké i malé děti můžete objevit v naší kategorii Dětská móda.

K dětské módě