mood_faq
1.    V čem se liší Cafissimo LATTE od přístrojů CLASSIC, PICCO a COMPACT?


Cafissimo LATTE je plně automatický kávovar na kapsle. Stisknutím tlačítka lze připravit espresso, caffè crema, překapávanou kávu a rovněž mléčné kávové speciality a napěněné mléko. Integrovaný zásobník na mléko umožňuje zcela jednoduše připravit mléčné kávové speciality z čerstvého mléka.
Cafissimo CLASSIC má integrovanou napěňovací trysku, kterou lze mléko snadno napěnit ručně.
CLASSIC, COMPACT a rovněž LATTE disponují třemi různými stupni tlaku pro spařování kávy. Cafissimo PICCO má dva stupně tlaku pro spařování s nimiž lze perfektně připravit espresso a caffè crema.

2.    Jaké jsou přednosti Cafissimo LATTE?

Cafissimo LATTE je plně automatický kávovar na kapsle, díky němuž si lze doma připravit různé kávové nápoje dle individuálních preferencí. Má jedinečný 3stupňový systém tlaku pro spařování kávy, který umožňuje stisknutím jednoho tlačítka připravit skvělé espresso, caffè crema, překapávanou kávu, mléčné kávové speciality i napěněné mléko. Cafissimo LATTE nabízí ryzí rozmanitost tím nejjednodušším způsobem.
Přesvědčte se sami.

3.    Jak se Cafissimo LATTE obsluhuje?

Požitek z kávy - snadno a rychle! Díky 3stupňovému systému tlaku pro spařování kávy získáte vždy skvěle připravené espresso, caffè crema, překapávanou kávu a rovněž mléčné kávové speciality či napěněné mléko. Jednoduše naplňte nádobu na vodu, postavte šálek nebo sklenici pod výpust, vložte kapsli do prostoru na kapsle a stiskněte příslušné ovládací tlačítko pro požadovaný nápoj. Pokud připravujete cappuccino nebo jiné mléčné kávové speciality, naplňte rovněž mlékem zásobník na mléko. Následně stiskněte příslušné ovládací tlačítko pro cappuccino nebo napěňte čerstvé mléko pro skvělé latte macchiato stisknutím tlačítka „Napěněné mléko".

4.    Jaké kapsle lze do Cafissimo LATTE používat?

Do Cafissimo LATTE lze používat kapsle Espresso, Caffè Crema a všechny kapsle na překapávanou kávu sortimentu kapslí Cafissimo. Pouhým stisknutím tlačítka připravíte skvělou kávu i mléčné kávové speciality.
Používejte výhradně originální kapsle Tchibo Cafissimo. Nepoužívejte kapsle jiných výrobců, kapsle poškozené nebo zdeformované. Kávovar rovněž nikdy neplňte sypkou praženou kávou. Přístroj se může poškodit a na opravu závad tohoto typu se nevztahuje záruka.
 
5.    Jak vložím kapsle do Cafissimo LATTE?

Při vkládání kapsle do Cafissimo LATTE nejprve zvedněte páčku pro otevření prostoru pro kapsle. Vložte kapsli do otvoru a stlačte páčku znovu dolů tak, aby byl prostor na kapsle zavřený.

6.    Jak si mohu připravit cappuccino s Cafissimo LATTE?

Postavte šálek na cappuccino pod výpust kávy. Vložte do prostoru pro kapsle jednu kapsli espresso (černá). Naplňte mlékem zásobník na mléko nejméně k označení „MIN“ a nasaďte ho zpět do přístroje. Stiskněte tlačítko pro „Cappuccino“. To během zahřívání nejprve bliká. Po zahřátí nateče napěněné mléko přímo do šálku podle předem nastaveného množství. Přípravu lze ukončit i dříve stisknutím tlačítka „Cappuccino“. Kávovar poté automaticky nalije espresso přímo do šálku s mlékem.
Po dokončení přípravy cappuccina se rozsvítí tlačítko „Proplach“ a upozorní tak na to, že se musí propláchnout okruh přípravy mléka.
Podívejte se ohledně toho i na otázku 8.

7.    Je možné i ruční programování?

Ruční programování možné je. Lze jím nastavit požadované množství nápoje tak, že stisknete a podržíte tlačítko zvoleného nápoje na asi čtyři sekundy dokud nezačne v krátkých intervalech blikat. Poté tlačítko uvolněte. Jakmile množství nápoje v šálku dosáhne Vámi požadovaného množství, stiskněte tlačítko opět a příprava se ukončí. Nevyužitý obsah kávovar použije pro přípravu dalšího nápoje. Kávovar lze vždy vrátit do továrního nastavení. Podrobnější informace zjistíte v návodu k obsluze. Pokud se nastavení neuloží, obraťte se na servisní středisko.

8.    Jak si mohu připravit napěněné mléko s Cafissimo LATTE?

Kávovar je koncipován tak, aby bylo možné připravit si cappuccino stisknutím jednoho tlačítka s označením „Cappuccino“. Latte macchiato se naproti tomu připravuje tlačítkem „Napěněné mléko“ a „Espresso“. Tak má zákazník možnost nastavit si požadované množství mléčné pěny dle libosti. Samozřejmě také lze požadované množství mléčné pěny pro latte macchiato přednastavit.
Postavte nejprve šálek nebo sklenici pod výpust kávy. Zkontrolujte, zda je zásobník na mléko dostatečně naplněn mlékem, a to nejméně k označení „MIN“.
Nevkládejte ŽÁDNOU kapsli do prostoru pro kapsle. Stiskněte tlačítko „Napěněné mléko“. To během zahřívání bliká. Po dokončení zahřívání kávovar vlije napěněné mléko přímo do sklenice. Přístroj ukončí nalévání při dosažení přednastaveného množství. Přípravu lze kdykoliv ukončit stisknutím tlačítka „Napěněné mléko“. Po dokončení přípravy napěněného mléka se rozsvítí tlačítko „Proplach“ a upozorní tak na to, že se musí okruh přípravy mléka propláchnout.


9.    Jak mohu provést propláchnutí okruhu přípravy mléka?

Zásady: Integrovaný proces proplachování okruhu přípravy mléka odstraní velkou část nečistot a minimalizuje tak náročnost ručního čištění. Rozebrání zásobníku na mléko je snadné. Některé součásti lze mýt v myčce. Které přesně to jsou lze zjistit v návodu k obsluze.
Postup: Po použití mléka se musí systém včas propláchnout. Zaručí se tak maximální hygiena.
Jakmile se rozsvítí tlačítko „Proplach“, uživateli je doporučeno provést čištění. Tlačítko svítí, dokud se neprovede proplach okruhu přípravy mléka nebo se kávovar nevypne.

Pro propláchnutí okruhu přípravy mléka je třeba postupovat následovně:

•    ujistěte se, že zásobník na mléko je na svém místě,
•    pod výpust mléka postavte nádobu,
•    stiskněte tlačítko „Proplach“.

Přístroj sám vydá dostatečné množství vody pro propláchnutí okruhu přípravy mléka. Po dokončení proplachování odstraňte nádobu pod výpustí mléka.
Zásobník se zbylým mlékem vždy uložte do chladničky.

Pokud používáte zásobník na mléko, musíte ho každý týden vyčistit. Toto čištění se provádí navíc k běžnému proplachu okruhu přípravy mléka.

•    Sejměte víko ze zásobníku na mléko a očistěte oba díly pod tekoucí vlažnou vodou.
•    Naplňte zásobník čistou pitnou vodou až po maximální hladinu „MAX“ a nasaďte víko zpět.
•    Vložte zásobník do kávovaru a pod výpust mléka postavte nádobu.
•    Při zapnutém přístroji stiskněte tlačítko „Napěněné mléko“. Vyčkejte na dokončení výdeje vody.
•    Vylijte sběrnou nádobu a vyjměte zásobník na mléko.
•    Sejměte ze zásobníku víko a vylijte z něj vodu.

Nyní lze provést pečlivé vyčištění jednotlivých součástí systému, které jsou potřebné pro napěňování mléka. Podrobnosti jsou popsány v návodu k obsluze.
 
10.    Jaké čisticí prostředky a odvápňovače jsou u Tchibo k dostání?


K odvápnění Cafissimo LATTE lze použít přípravek Durgol, který je k dostání v obchodech Tchibo. Druhým vhodným odvápňovačem je přípravek Saeco, který Tchibo v nabídce momentálně nemá, ale možnost jeho zařazení do prodeje se prověřuje. Prozatím mohou zákazníci odvápňovače a čističe získat všude tam, kde se prodávají přístroje Saeco, tedy hlavně u velkých prodejců elektra a bílé techniky, nebo v drogeriích, jako je např. dm. Další podrobnosti zákazníci získají na webových stránkách společnosti Philips, kde jsou veškeré informace o výrobku i přehled obchodů, kde se tento výrobek prodává.

11.    Kde najdu zásuvku na použité kapsle u Cafissimo LATTE a jak se vyprazdňuje?

Použité kapsle padají do záchytné nádobky na kapsle, a to ve chvíli, kdy se páčka na vrchní straně Cafissimo LATTE překlopí dozadu. Zásuvka na použité kapsle je odnímatelná a nachází se za odkapávací miskou. Pokud chcete tuto zásuvku vyjmout, musíte nejprve opatrně vytáhnout z kávovaru odkapávací misku, a to následovně: posuvný zámek na levé straně zásuvky na použité kapsle zvedněte nahoru a vyjměte odkapávací misku. Vyprázdněte odkapávací misku a zásuvku, díly umyjte a osušte. Vyčistěte přihrádku v přístroji a všechny díly vsaďte zpět.

12.    Jak vysoké mohou být šálky, které mohu postavit na odkapávací mřížku? Lze regulovat výšku výdejního prostoru?

Při přípravě nápojů můžete použít různé velikosti nádob, protože výpust kávy a odkapávací misku lze posouvat. Při použití šálků nebo sklenic doporučujeme řídit se následujícími jednoduchými pokyny:

•    Šálek na espresso nebo šálek na caffè crema: výpust je dole a miska ve středové poloze.
•    Šálek na překapávanou kávu nebo cappuccino: výpust je zvýšená a miska ve vnější poloze.
•    Sklenice pro zpěněné mléko: výpust je nahoře a miska ve vnitřní poloze. Lze použít sklenice až do výšky cca 17 cm.

13.    Je možné si z přístroje napustit horkou vodu na přípravu čaje

Při vývoji kávovaru Cafissimo LATTE byl kladen hlavní důraz na to, aby byl maximálně přizpůsobený na přípravu kávy a kávových specialit s mlékem - espresso, caffè crema, překapávaná káva, cappuccino, latte macchiato, espresso macchiato. Všechny tyto nápoje lze velmi snadno připravit stisknutím příslušného tlačítka. Příprava čaje mezi tyto hlavní nápoje nepatří. 

14.    Jaké jsou barevné varianty přístroje

Rovněž u Cafissimo LATTE bude, jako i u našich jiných kávovarů, možné vybrat si z několika barevných variant, včetně limitovaných barevných edicí (Limited Editions). Kdy naši nabídku rozšíříme o další barevné varianty ale nyní zatím nelze upřesnit.

15.    Jaké jsou velikosti nádrže na mléko, vodu a jak velká je odkapávací miska

Tyto tři věci spolu úzce souvisí, a proto jsou co nejvíce vzájemně sladěné, jak s ohledem na design, tak na funkci. Nádrže na vodu a mléko podporují štíhlý design kávovaru. Velikostí jsou tyto části koncipované tak, aby odpovídaly přípravě stejného množství nápoje. Například při  přípravě čtyř šálků kávy cappuccino se vyprázdní nádrž na vodu i mléko současně a odkapávací miska se naplní.

16.    Jak nejlépe lze vyčistit filtr nádoby na vodu?

Rada pro manipulaci:

•    Opatrně odtlačte filtr ke straně - buď prstem nebo delším předmětem.
•    Při vracení filtru zpátky ho jemně sevřete mezi prsty, nasaďte ho a pevně zatlačte.

17.    Jak lze čistit opláštění Cafissimo LATTE?

Pro čištění vždy používejte pouze měkké a vlhké materiály, například domácí utěrku na nádobí.
V žádném případě nepoužívejte hrubou tkaninou, ostré předměty nebo chemická rozpouštědla.

Technické poradenství


18.    Příliš nízký tlak

Pro espresso, caffè crema a překapávanou kávu existují různé stupně tlaku pro spařování kávy, díky jimž se rozvine jedinečná chuť každého nápoje. Espresso se připravuje při vysokém tlaku, caffè crema při středním a překapávaná káva při nízkém tlaku. Z tohoto důvodu existují pro tyto tři varianty kávy individuální programy spařování, které se navolí příslušným tlačítkem, jenž barevně koresponduje s barvou kapsle.

19.    Při prvním uvedení Cafissimo LATTE do provozu uniká pára

Tento jev způsobuje vzduch v systému a neznamená to žádnou chybu ani závadu.
 
20.    Zvuky čerpadla jsou při prvním uvedení do provozu o něco hlasitější

Jakmile se systém naplní vodou, zvuk čerpadla se ztiší.
Pokud se nádrž na vodu v rámci provozu vyprázdní, kávovar se automaticky vypne. Než se systém opětovně naplní vodou a spustí se příslušné tlačítko, může být přístroj hlučnější.

21.    Hlučnost Cafissimo LATTE obecně

Napěnění mléka doprovází zvuky, které lze subjektivně a dle typu prostředí posuzovat jako hlasitější, ale jsou běžné pro danou funkci. Dosud není znám žádný případ nepřiměřeně hlasitého provozu kávovaru. Jev budeme nadále monitorovat.

22.    Nádrž na vodu se během spařování vyprázdnila, co mám dělat?

Naplňte nádrž na vodu opět vodou. Stiskněte tlačítko pro příslušný nápoj. Jakmile nateče do šálku požadované množství kávy, stiskněte znovu tlačítko příslušného nápoje a příprava se ukončí.

23.    Po spařování jsou slyšet tiché cvakavé zvuky

Odstraňováním tlaku v přístroji může docházet k lehkým vibracím, které lze vnímat jako cvakavé zvuky ve ventilech. Není to důvod se znepokojovat.

24.    V odkapávací misce stojí voda anebo zbytek kávy

Při spařování kávy je vždy určité množství vody a zbylé kávy odvedeno do odkapávací misky. Tím se odkapávací miska postupně plní i přesto, že viditelně nelze rozeznat žádné tvořící se kapky.

25.    Do větracích štěrbin stroje vnikla voda

Vnikne-li nedopatřením voda do horních větracích štěrbin kávovaru, například při plnění nádrže na vodu, která nebyla vyjmuta, není to důvod k znepokojení. Voda je uvnitř kávovaru automaticky svedena do odkapávací misky. Při plnění by se však nádrž na vodu měla vždy vyjmout.

26.    Kde lze na přístroji najít vypínač?

Vypínač je nejvrchnější tlačítko ovládacího panelu na přední straně kávovaru. Po vypnutí kávovaru je spotřeba proudu velmi nízká (< 0,5 W).
 
27.    Jak dlouho potřebuje přístroj na zahřátí?

Kávovar se po zapnutí začne zahřívat automaticky. Tento proces trvá cca 30 sekund. Následně je nutné stisknout tlačítko požadovaného nápoje.

28.    Když se vzpříčí vyhazovaná kapsle

Vzpříčenou kapsli lze do správné polohy upravit opatrnou manipulací prsty ruky. Při zkušebních šetření během vývoje kávovaru k danému jevu rovněž došlo, a proto již výrobce provedl konstrukční opatření, aby tomu zabránil. I přesto, že daná opatření již byla zavedena do výroby, jev se u některých kusů může vyskytnout.
Kávovar lze samozřejmě reklamovat. V servisním středisku jednotlivé kusy rozpoznají podle sériového čísla.

29.    Ohnutý / prasklý výstup na zásobníku na mléko

Během vývoje kávovaru byly provedeny četné zkoušky materiálu a jeho používání, ale žádná chyba ani závada související s tímto bodem se zatím nevyskytla. Budeme tento jev dále monitorovat.

30.    Voda vytéká pod přístrojem


Během testování kávovaru se tento jev dosud nevyskytl. Tvoří-li se při prázdné a správně vsazené odkapávací misce kaluže vody pod kávovarem, je třeba přístroj zaslat do servisního střediska na přezkoušení.

31.    Prázdná nádrž na vodu

Při vyprázdnění nádrže na vodu během přípravy nápoje se rozsvítí oranžový indikátor LED uprostřed ovládacího panelu (pomalu blikající) a spařování kávy se automaticky přeruší. Po doplnění vody se předchozí proces spařování znovu aktivuje příslušným tlačítkem a po dosažení požadovaného množství nápoje se musí tím samým tlačítkem ukončit. Postup je rovněž popsán v návodu k obsluze.

32.    Teplota mléčné pěny - není možná ruční regulace teploty

Teplota pro mléčnou pěnu je zvolena tak, aby odpovídala standardům automatů na kávu. Tato teplota se pohybuje ve vyšších stupních, tudíž jsou při přípravě mléka dodrženy zákonem předepsané hygienické předpisy. Další zvyšování teploty může ovlivnit chuť mléčné pěny až do spálené pachuti, a tím se ztratí jedinečná chuť nápoje latte macchiato nebo cappuccino.

33.    Zavodnění mléka a proces proplachování

Mléko se na základě fyzikálních zákonů (kapilární síly) nezavodní, je-li hladina mléka nad značkou minimální hladiny označené na zásobníku „MIN“.
Sice vidíte, že se voda v hadičce pohybuje, ale po ukončení procesu proplachování se z hadičky vypustí (síla, která zespodu tlačí skrz mléko na hadičku, je příliš vysoká) a mléko se tedy nezavodní.